Zásady efektivního utírání prachu

Utírání prachu je jednou z nejméně oblíbených činností v rámci úklidu. Většina lidí tuto činnost považuje za zdlouhavou a velmi neefektivní, protože prach se na nábytek usadí zpět během krátkého času. Co kdyby tomu tak nebylo? Utírání prachu je ve většině případů neefektivní a zdlouhavou činností právě kvůli volbě špatné techniky, čistících prostředků nebo pomůcek čištění. V následujícím článků si představíme několik zásad efektivního utírání prachu, které vám pomohou tuto činnost zrychlit a zefektivnit.

Načasování činností úklidu

Pokud chcete efektivně utírat prach a zachovat efekt utřeného prachu na co nejdelší dobu, je nutné vhodně načasovat ostatní úklidové činnosti. Pokud máte v plánu vysávat a vytírat podlahy, učiňte tak vždy před utíráním prachu. Stlaní postelí či výměna jiných bytových textilií by měla také vždy předcházet utírání prachu. Jedná se o činnosti, při kterých se nejvíce šíří prachové částice a pokud činnosti provedete v opačném pořadí, prach se na vašem nábytku může znovu usadit a celý proces bude zbytečný.

Směr postupu úklidu

Směr úklidu prachu by měl vždy postupovat od nejvyššího bodu směrem dolů. Pokud tedy máte v plánu odstraňovat prach z lustrů nebo vršků šatních skříní, zahajte tyto činnosti jako první. Zabráníte tak nežádoucímu víření prachu.

Čistící prostředky a pomůcky

Existuje mnoho druhů čistících saponátů a sprejů. Zde je vždy méně více. Při použití vybraného druhu čistícího prostředku vždy pečlivě čtěte návod a používejte pouze na určené materiály. Čistící prostředek by vždy měl být nanesen na utěrku nikoli na nábytek. Ohledně použité utěrky mnoho lidí také zbytečně chybuje. K úklidu chybně využívají odstřižky z nenošeného oblečení, které jsou však k utírání prachu krajně nevhodné a v nejhorších případech můžete nábytek i tímto nešetrným úklidem poškodit. K úklidu prachu jsou nejvhodnější antistatické utěrky, švédské utěrky nebo utěrky z čisté bavlny.

Větrání a vlhkost vzduchu

Mezi lidmi panuje mýtus, že při utírání prachu je vhodné větrat. Je to však hluboký omyl. Prach se větráním mnohem více šíří a lepí se zpět na utřený povrch. Je tedy vždy nutné při úklidu zavřít okna i dveře. Pro menší usazovaní prachu je vhodné v sušších měsících zvlhčovat vzduch v místnosti.

Pravidelné čištění bytových textilií

Pokud chcete předejít častějšímu usazovaní prachu, je vhodné pravidelně čistit bytové textilie. Jedná se o praní záclon a závěsů nebo větrání ložního prádla.

Prach usazený na rostlinách

Při utírání prachu z rostlin se také velmi často chybuje. Zde byste měli postupovat zvlášť opatrně, protože můžete ohrozit život rostliny. Na otírání prachu z listů rostlin totiž vždy postupujte s utíráním prachu suchou utěrkou. Další způsob může být osprchování rostliny. Nikdy však nepoužívejte mokrý hadřík. Díky tomuto špatnému postupu můžete rostlině ucpat póry a poškodit ji.