Pořádek na pracovním stole

Při vyslovení věty ” Ukliď si na stole!” se mi vždy vybaví jeden skvělý český film, kde o tomto tématu dokonce byla přednáška pro studenty vysoké školy. Přednášející si pracovní stůl rozdělil na 10 sektorů…A1 až B5. Do každého sektoru patří uložit konkrétní potřebné i nepotřebné předměty, aby byla celá plocha efektivně využita a vše bylo hned po ruce. Může se to zdát jako směšná představa, ale své opodstatnění to skutečně má. Když máte velký pracovní stůl, ano, vleze se na něj možné i nemožné, nemusíte šetřit místem, ale pak máte na stole nepřehledný zmatek. Když naopak máte stůl malý, pak je každý centimetr místa ku prospěchu, ale nepořádek se udělá rychleji a výsledek je stejný. Ale v obou případech je téměř jisté, že při neukázněnosti v úklidu, za týden na tom stole nenajdete nic a vše bude pokryto vrstvou prachu a možná i vylitou kávou nebo čajem. O drobkách od snídaně či oběda mezi dokumenty v hojném množství ani není třeba mluvit….

Určení důležitosti v umístění

Co používáme nejčastěji by mělo být zlehka přístupné. V dnešní době je pravděpodobně nejdůležitější v pracovním procesu laptop, notebook, místo pro myš, telefon …Nějaký sešit, záznamník, diář, místo pro psací a jiné kancelářské potřeby. Místo na hrnek s kávou nebo čajem je stejně důležité. A samozřejmě fotografie rodinných miláčků nesmí chybět. Pak už záleží na konkrétním zaměstnání, jaké další potřeby jsou umístěny na stole. Věci, které používáte denně ke své práci jistě na pracovní plochu patří. Věci, které nejsou tak často používány, najdou své místo v šuplíku a nebo v šuplíkovém kontejneru pod stolem. Vynikající pomůckou pro uspořádání dokumentů jsou šanony nebo stolní organizéry.

Jak rychle uklidit a vyčistit stůl

Všechny předměty a pomůcky by měly být na pracovním stole umístěny tak, aby šly pohodlně odstranit nebo nadzvednout, aby pod nimi šel utřít prach a jiné nečistoty. Na vyčištění pracovní desky je ideální použít měkký hadřík, voda a pár kapek saponátu nebo mýdla, vše pak znovu setřít vlhkým hadříkem. Na oživení a dezinfekci můžeme použít směs vody a octa v poměru 1:1. Opatrně s používáním různých chemických čistidel, kterými můžeme nadělat víc škody, než užitku. Vždy je třeba řádně nastudovat návod a k čemu je daný přípravek vhodný.

Někdo jako ochranu pracovní desky upřednostňuje kancelářské podložky na pracovní stůl. Jsou vyrobené z různých materiálů a v zajímavých motivech. Od transparentních a decentních, až po více výrazné.

Dobrá rada na závěr

Na konci každého pracovního dne si svůj stůl poctivě ukliďte. Vyřízené záležitosti založte, nevyřízené nachystejte na zítřejší den. Psací potřeby uložte do organizéru a hrníček na ranní kávu umyjte a nachystejte na své místo. Příchod do práce k uklizenému stolu bude veselejší a energičtější.

Rádi Vám pomůžeme s komplexním úklidem kanceláře. V rámci úklidu se na kancelářských stolech se otírají pouze volné plochy.