Jak třídit odpad ve firmě či kanceláři?

Kam s odpadem, jak ho třídit a jak se ho zbavit už řešili lidé dávno v minulosti. Možná už někdy v pravěku přemýšleli, kam odklidit mamutí kosti. Tuto situaci velmi vtipně popsal i Jan Neruda ve své povídce "Kam s ním": "Spisovatel se rozhodne ze strachu před cholerou vyměnit slámu ve svém starém slamníku, ale vyvstane problém, jak se zbavit staré slámy uprostřed Prahy. Objemný odpad nelze umístit do jámy na smetí, spálit také nejde, z komína létají jiskry do širokého okolí. Poradit nedokáží ani sousedky, strážník a posluha. Spisovatel vyrábí proto kornouty, ve kterých chce slámu postupně trousit po ulicích. Brzy je však jasné, že takto by bylo potřeba chodit několik měsíců. Situaci zachrání nakonec mlékařka, která si slámu ráda vezme, aby měla na podestýlku v chlévě."

Tak tudy cesta v dnešní době rozhodně nevede! Žádné kornouty a tajné schovávání či trousení odpadu na ulici. Kdyby to tak dělal každý, za chvíli byl byl z naší planety jeden velký a smrdutý odpadkový koš.

Vyhláška o odpadech

Jak říká platná vyhláška o odpadech: Právnická nebo podnikající fyzická osoba, která umožňuje ve své provozovně nepodnikajícím fyzickým osobám odkládání komunálního odpadu vzniklého v rámci provozovny, musí zajistit místa pro oddělené soustřeďování odpadu, a to alespoň pro odpady papíru, plastů, skla, kovů a biologický odpad. Laicky řečeno na pracovišti musí být zajištěna místa, kde odkládat tříděný odpad.

Většina z nás je již zvyklá odpad třídit nejen v zaměstnání, ale hlavně doma. Celkem běžně jsou na ulici k vidění barevné kontejnery na sklo, papír, plasty, kovy, bioodpad a dokonce i textil. Teorii by tedy měl ovládat téměř každý. V praxi je to ovšem někdy trochu horší.

Vzhledem k tomu, že třídění odpadu je pro firmy povinné a platí se za něj nemalé poplatky je dobré zamyslet se nad tím, jak množství odpadu snížit a tím snížit i poplatky. Používat recyklované a recyklovatelné materiály, některé věci hned nevyhazovat, pokud je lze použít vícekrát a pokud se vyhodí, tak je zmačkat, zmenšit. Odpad můžete i prodávat nebo opakovaně používat pro jiný účel, než pro jaký původně sloužily, např. papírové krabice. Některé firmy jsou schopny si některý svůj vlastní odpad recyklovat samy.

Jaké druhy odpadu se vlastně třídí

Papír, plasty, sklo, kovy, biologický odpad… Řešením jsou koše nebo kontejnery pro každý typ odpadu zvlášť. Vyrábějí se v různých velikostech a tvarech. Barva pro jednotlivé druhy odpadu se liší a je standardně ustálena, aby lidé ihned poznali, na co je který kontejner určen.

Oříškem třídění odpadu v kancelářích je papírový odpad. Např. šanony s kovovými částmi. Kam patří? Do papíru nebo do kovu? Pokud je papírový patří do papíru i s kovovými částmi, pokud je z plastu nebo potažen fólií, pak samozřejmě do plastu nebo do směsného odpadu.

Co patří do papírového odpadu?

Kancelářské papíry, obálky od zásilek, balící papíry, kartonové krabice, drť ze skartovačky, sešity i s kovovými sponami, dokumenty, ubrousky, kapesníčky.

Co patří do plastového odpadu?

Mezi plastové odpady vyprodukované v kanceláři patří především euroobaly, různé folie, lamina a samozřejmě obaly od svačinek, jogurtů, minerálek.

Co patří do směsného odpadu?

Mezi směsný odpad patří např. psací potřeby, vysloužilé děrovačky, rozešívačky a jiné kancelářské potřeby. Pokud chce být někdo opravdu poctivý, může tyto potřeby rozmontovat na jednotlivé díly a ty pak vyhodit do správného kontejneru.

Speciální kontejnery mohou být i na baterie nebo tonery z tiskáren.

Kompost

Pokrokově a ekologicky smýšlející firmy jsou schopny založit si vlastní kompost a získat tak hnojivo pro květiny ve své firmě. Proč vyhazovat biologický odpad ze svačin a obědů, když máme vedle naší budovy kousek volného místa nebo dvorek, kam můžeme umístit kompostér a využívat jeho produktu. Ze zápachu strach mít nemusíme, z moderních kompostérů se zápach nešíří.

Jak donutit zaměstnance ke třídění odpadů?

Velmi „drastickým“ nicméně velmi účinným způsobem, jak přimět zaměstnance ke třídění odpadů je odstranit klasický koš pod nohama, pod stolem nebo v blízkosti stolu. Pokud bude chtít zaměstnanec něco vyhodit, bude se muset zvednout a udělat nejen něco pro své zdraví, ale i pro naši planetu. Do blízkosti kontejnerů na tříděný odpad se umístí jeden větší koš na směsný odpad. Zaměstnanec se projde, ušetří se spousta menších pytlíčků do menších košů, paní uklízečce se usnadní práce, a hlavně zaměstnanec vyhodí donesený odpad do tříděného odpadu a ne do směsného.

Kontejnery mohou i zdobit prostředí

Barevnost kontejnerů má svůj účel v třídění, nikoliv ve výzdobě kanceláře nebo chodby. I tomuto se dá jít napřed a kontejnery se mohou umístit např. za květinovou nebo dřevěnou stěnu. Nebo umístit do elegantních skříněk s barevným víkem. Umístěním takových kontejnerů na každé patro usnadní zaměstnancům třídění a pro uklízecí firmu bude úklid taky snadnější.