Jak čistit mléčné a pískované sklo?

Sklo je nadčasový přírodní materiál, který se čím dál tím více prosazuje v interiérech našich domovů. Pro účely interiérových designérů se sklo kalí, což mu dodává na pevnosti a zvyšuje se tak rovněž i jeho bezpečnost. Proto se použití skla v domácnosti nemusíte vůbec bát.

Kromě čirého skla můžete zvolit sklo se speciální povrchovou úpravou, nejčastěji je to sklo mléčné a pískované. Kromě zajímavého vizuálního efektu přináší větší soukromí, neboť jsou průsvitná, nikoli však průhledná. Můžete je tak využít jako obklad za kuchyňskou linku, na okna vedoucí do koupelny či jiného místa, kam nemají oči nikoho cizího mít výhled, nebo jako výplň dveří či zástěnu sprchového koutu. Aby vám upravené sklo vydrželo dlouho ve skvělé kondici, je třeba se o něho pečlivě starat. Na rozdíl od běžného hladkého skla musíme při umývání skel upravených dbát určitých pravidel.

Jak čistit mléčné sklo?

Nejdůležitější je nepoužívat žádné speciální přípravky na čištění a leštění skla, mohly by postupně charakteristický vzhled těchto skel narušit. Při mytí by vám měl ideálně stačit měkký hadřík, který nepouští vlákna a nebarví, a teplá voda. Na mastné nečistoty, jako jsou například otisky prstů, můžete do vody přidat kapku prostředku na nádobí nebo jiného neagresivního saponátu. Aby na skle nezůstaly šmouhy, na závěr úklidu je suchým hadříkem utřete do sucha. Výborným pomocníkem je parní čistič. I po jeho použití je však potřeba sklo osušit. Mléčné sklo se vyrábí leptáním čirého skla kyselinami, pískované sklo je obrušuje rychle letícím hlinitým pískem. Oba tyto procesy narušují integritu skla, což nikterak neovlivňuje jeho pevnost. Klade to však zvláštní nároky na jejich čištění a údržbu.

Vybírejte skla odpuzující vodu

Při vybírání skla sáhněte po takovém, které má povrchovou úpravu odpuzující vodu. Analogicky tekutým stěračům, které známe z péče o karoserii a skla aut, zabraňují ulpívání nečistot a vodního kamene.

Jak vyčistit pískované sklo?

Na čištění pískovaných skel vám poradíme ještě jeden fígl. Vždycky je myjte celá. Otíráním jednotlivých nečistot si vyrobíte nevzhledné skvrny, kterých se stejně jinak, než umytím celku, nezbavíte.

Nebojte se skel těchto typů v interiéru. Jsou zajímavá, neotřelá a jejich údržba není žádná věda, když víte, jak na ni. Ať už máte sklo takové nebo makové, kontaktujte nás! Poradíme si s jakoukoliv nečistotou. Uklízíme administrativní prostory, komerční prostory i domácnosti.