Jak efektivně bojovat proti plísni?

Plísně se běžně vyskytují ve vlhkém špatně větraném prostředí jako často bývají některé domácnosti nebo kanceláře. Objevit se mohou na různých materiálech, ať už dřevě, kobercích nebo zdivu. Boj s plísní je podstatný, jelikož kromě zničení majetku mohou způsobit zdravotní problémy.

Co je a jak vzniká píseň?

Plísně jsou mikroskopické houby, k jejichž růstu přispívá především vlhkost a nedostatečná ventilace. Často se objevují také v místech, kde kondenzuje voda. V domácnostech rostou nejčastěji na stěnách, stropech, u oken nebo v koupelnách. Plísně mohou způsobovat obtíže s dechem, ale nejenom lidem plísně škodí. Jejich růst zhoršuje stav budov.

Jak se zbavit plísně?

Nežli řešit narostlou plíseň, je lepší se zaměřit na prevenci, aby vůbec nevznikla. Nejpodstatnější je udržovat čerstvý vzduch a správnou vlhkost v budově, popřípadě místnosti. Zajistit to lze pomocí pravidelného větrání nebo využíváním ventilace. Kromě zmíněného lze ještě využívat odvlhčovače vzduchu. Další radou je povrchy dostatečně udržovat v čistotě a předcházet rosným bodům (např. správné použití izolace), kde následně kondenzuje voda.

Plíseň v interiéru

Plíseň v interiéru lze rozpoznat podle vzhledu. Na stěnách nebo tapetách se projevuje jako zbarvené flíčky. Jestliže se objeví plíseň někde, kde ji nevidíte, objevit ji můžete také podle typického zatuchlého zápachu. Ihned po zjištění je podstatné zajistit příčinu vzniku, začít se správnou ventilací a místo s plísní ošetřit protiplísňovým nátěrem. Popřípadě postižené materiály odstranit.

Nemusíte hned kupovat drahé přípravky na plíseň

Možností, jak s plísní bojovat je několik. Jako první pomoc můžete sáhnout do svých domácích zásob. Využít lze bílý ocet, jedlou sodu nebo 3% peroxid vodíku. Jako druhá varianta jsou profesionální chemikálie, které jsou přímo určené na boj s plísněmi. Po zdárné likvidaci, je důležité předcházet zpětnému vytvoření a dodržovat doporučená preventivní opatření. Pokud se nám nedaří plísně zbavit, můžeme se obrátit na profesionální úklidové firmy. Například úklid kanceláří v Praze zajišťuje naše úklidová firma Mika Servis.

Objednat úklid

Účinný boj proti plísním nejen zlepšuje kvalitu interiéru, ale také přispívá k lepšímu zdraví obyvatel. Některé druhy plísní produkují mykotoxiny. Tyto látky způsobují vdechováním zdravotní problémy. Jmenovat lze alergie, astma nebo dýchací potíže. Toto vše mohou být následky neřešených plísní v exteriéru.

Řešit růst plísní není vždy jednoduché, proto je potřeba se zaměřit již na prevenci, ať v domácnosti nebo v pracovním prostředí.